خانه » «حالت مطالعه» در نسخه جدید گوگل کروم
اخبار

«حالت مطالعه» در نسخه جدید گوگل کروم

حالت مطالعه فقط متن مقاله را در صفحه نمایش می‌دهد – هر گونه تصویر مابین خطوط حذف می‌شود. کاربران قادر خواهند بود تا مطالعه خود را با مجموعه‌ای از فونت‌ها، گزینه‌های فاصله بین خطوط، تم رنگ و سایر قالب‌بندی‌ها سفارشی‌سازی کنند.

بسیاری از بهترین مرورگرهای وب موجود، از جمله موزیلا فایرفاکس و سافاری اپل، سال‌هاست که دارای Reader Views داخلی هستند. در تمام این مدت، کروم دارای افزونه‌های شخص ثالث بوده است که این خلاء را تا حدودی پر کرده است. در اوایل سال 2019 زمانی که چنین قابلیتی در Chrome Canary پنهان شده در پشت یک پرچم پنهان شده کشف شد، امیدی برای عرضه یک ریدر مبتنی بر مرورگر پدیدار شد. اما بعدها مشخص شد که از ارائه نسخه پایدار برای این قابلیت خبری نخواهد بود، شاید به این دلیل که کسب‌وکار تبلیغات آنلاین پردرآمد گوگل وابسته به مشاهده این تبلیغات توسط کاربران کروم است.
 
به نقل از اندرویدپلیس، کاربران کروم همچنان تبلیغات را در این حالت Reading Mode، که به تازگی به این مرورگر افزوده شده است، مشاهده خواهند کرد. در تصویر زیر مشخص است که این قابلیت از یک پانل بازشونده در سمت راست قابل دسترسی است که دربرگیرنده ویژگی‌های موجود از جمله لیست مطالعه، نشانک‌ها (بوکمبارک‌ها) و یادداشت‌ها می‌شود. حالت مطالعه فقط متن مقاله را در صفحه نمایش می‌دهد – هر گونه تصویر مابین خطوط حذف می‌شود. کاربران قادر خواهند بود تا مطالعه خود را با مجموعه‌ای از فونت‌ها، گزینه‌های فاصله بین خطوط، تم رنگ و سایر قالب‌بندی‌ها سفارشی‌سازی کنند.

گوگل در پستی در وبلاگ این شرکت اعلام کرد که با ذینفعان در حوزه آموزش برای کمک به افرادی که مشکلاتی در توانایی‌های یادگیری و تفکر مانند نارساخوانی و ADHD دارند همکاری می‌کند تا قابلیت‌های مهمی مانند این حالت مطالعه را آزمایش کند.
 
اندی راسل، یکی از مسئولان ارشد بخش ChromeOS برای مقوله‌های آموزشی و خانواده، اینگونه توضیح داد: «حالت خواندن عناصر حواس‌پرت‌کننده روی صفحه مانند تصاویر و ویدیوها را کاهش می‌دهد تا به شما کمک کند روی محتوای اصلی صفحه تمرکز کنید».
 
با این حال، نتیجه نهایی عرضه این قابلیت جای تردید باقی می‌گذارد که واقعاٌ گوگل به نظرات تست‌کنندگان آن توجه کرده باشد. با اینکه در سایر مرورگرهای دارای قابلیت مذکور یک صفحه جداگانه و کامل داراست که دیدن تصاویر و گزینه‌های قالب‌بندی به صورت اختیاری قابل دسترسی هستند، اما نمی‌توان گفت که گوگل در واقع یک گزینه کامل و «بدون حواس‌پرتی» را برای افرادی که قصد دارد به آنها خدمت ارائه کند فراهم آورده باشد. در نسخه نمایشی (دمو) هیچ دکمه‌ای برای رفتن به حالت تمام‌صفحه نمی‌بینیم.
 
Reading Mode با نسخه M114 به کروم می‌آید، بنابراین هنوز برنامه‌نویسان گوگل چند هفته‌ای زمان دارند تا قبل از آنکه این قابلیت به وضعیت ثابت برسد برای بهبود آن تلاش کنند.

مهدی

مهدی منصوری هستم. کارشناس حوزه نرم افزار و امنیت اطلاعات هستم. کارشناسی ارشد خودم را در رشته امنیت اطلاعات از دانشگاه مالک اشتر تهران گرفتم. هم اکنون در زمینه DevOPS مشغول هستم. و در زمان های ممکن در این سایت و چند سایت دیگه مطلب می گذارم

تگ ها

درباره نویسنده

مهدی

مهدی منصوری هستم. کارشناس حوزه نرم افزار و امنیت اطلاعات هستم. کارشناسی ارشد خودم را در رشته امنیت اطلاعات از دانشگاه مالک اشتر تهران گرفتم.
هم اکنون در زمینه DevOPS مشغول هستم. و در زمان های ممکن در این سایت و چند سایت دیگه مطلب می گذارم

افزودن نظر

برای ارسال نظر اینجا را کلیک کنید